Založ si blog

Modernizácia autobusovej stanici a rekonštrukcia predstaničného priestoru v Šali – z pohľadu rodáka

Nepochybne jednou z najdôležitejších úloh mesta je zabezpečenie dopravných štandardov na úrovni všetkých spôsobov prepravy, zodpovedajúcich 21. storočiu, a to pre všetkých obyvateľov mesta, ako aj ich rodinných príslušníkov, či návštevníkov bez rozdielu.

Mesto Šaľa, sa ako jedno z mála miest na Slovensku môže pochváliť novo zrekonštruovanou autobusovou stanicou (vrátane predstaničného priestoru). Tento nový prírastok v meste je pripravený nanovo definovať dopravné štandardy v meste.  

Samotná výstavba modernej autobusovej stanice a jej nadväzujúceho predstaničného priestoru susediacej železničnej stanice prebehla pomerne v krátkej dobe, a to za necelých 18 mesiacov. Vzhľadom na frekventované miesto, akým autobusová stanica (vrátane železničnej stanice) bezpochyby bola,  a zároveň ďalším výzvam (logistika, príprava lokality), ktorým bolo potrebné čeliť, nie len zo strany mesta ale i zo strany zhotoviteľa a iných zainteresovaných účastníkov, bol tento projekt dokončený pomerne rýchlo.

Pôvodný stav tohto dopravného uzla, ako ho poznali nie len domáci ale aj cestujúci z okolitých dedín, či miest nezodpovedal súčasným štandardom v oblasti dopravy, nehovoriac o iných komplikáciách, či dokonca prekážkach, ktorým cestujúci museli každodenne čeliť (napr. nedostatok parkovacích miest, nedostatočný priam nebezpečný prechod z autobusovej stanici na vlakovú stanicu, ktorý v minulosti chýbal a tak cestujúci boli nútení prechádzať cez dve frekventované cesty a pod.). 

Najzaujímavejším atribútom tohto projektu z pohľadu verejného záujmu sú podľa môjho názoru náklady na tento projekt a spôsob jeho financovania. Mesto Šaľa na tento účel získalo nenávratný finančný príspevok vo výške zhruba 5,5 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Tento rozpočet zahŕňa rôzne prvky, ako sú stavebné materiály, práca, rozvoj infraštruktúry a environmentálne aspekty. Na získanie nenávratného finančného príspevku bolo potrebné zo strany mesta splniť prísne kritéria (išlo najmä o zabezpečenie podrobných projektových plánov, štúdie uskutočniteľnosti…). Úspešné splnenie týchto požiadaviek pripravilo pôdu pre nevyhnutné financovanie samotného projektu, čím sa uľahčila jeho realizácia.

Hlavným prínosom projektu je komplexná reorganizácia dopravnej situácie v území predstaničného priestoru. Prestup z vlaku na autobus by mal byť po novom bezkolízny a bezpečný – cestujúci nebudú musieť prechádzať cez frekventovanú cestu, ale po vystúpení z vlaku sa dostanú priamo na autobusovú stanicu. Nová autobusová stanica  disponuje s 8-mimi nástupišťami. Neoddeliteľnou súčasťou modernizácie autobusovej stanice je vybudovanie dostatočného počtu parkovacích miest pre cestujúcich (vrátane sprevádzajúcich osôb). V rámci tohto projektu sa preto nová autobusová stanica môže pochváliť pôsobivým prírastkom 256 parkovacích miest. V rámci projektu si na svoje prídu aj cyklisti, ktorých isto poteší novovybudovaných 8 boxov na bicykle a ďalších 45 stojísk pre bicykle. Ďalej zrekonštruovaný predstaničný priestor prinesie komfort aj pre taxikárov, ktorí budú mať svoje vyznačené miesta v tesnej blízkosti stanice. V rámci projektu modernizácie autobusovej stanice (vrátane predstaničného priestoru), bolo nevyhnutnosťou vybudovať nové toalety. Samotná nová autobusová stanica má k dispozícii dve nástupištia, na ktorých sa pre cestujúcich nachádzajú rozpisy jednotlivých liniek a zároveň sa môžu riadiť aj aktuálnymi digitálnymi tabuľami s odchodmi autobusov.

Nová autobusová stanica (vrátane nového  predstaničného priestoru), ponúka celý rad zariadení, určených na zlepšenie celkového zážitku cestujúcim. Cyklisti ocenia zahrnutie vyhradených stojanov na bicykle, ktoré podporujú ekologické alternatívy dopravy. Okrem toho praktické úložné boxy poskytujú cestujúcim možnosti bezpečného uloženia ich vecí. Cestujúci si ďalej budú môcť skrátiť dlhú chvíľu pri čakaní v priľahlom parku, ktorý je vybavený hernými prvkami a príjemným posedením na lavičkách v tieni krásnych vzrastlých stromov, ktoré sa podarilo uchrániť aj napriek náročným stavebným prácam v ich tesnej blízkosti. No a pre tie „väčšie deti“, ktoré sú neustále vo virtuálnom svete alebo dospelí, ktorí potrebujú doriešiť nejakú prácu online a práve sa im vybije mobil alebo notebook, môžu si ho pohodlne dobiť cez smart lavičku so štyrmi slotmi. Tento komfort cestujúcich je doplnený bezbariérovými prístupmi, chodníkmi a skrášlením celého staničného prostredia novou zeleňou.


[1] Zdroj fotografií: Mesto Šaľa, Facebook

[2] Zdroj fotografií: Mesto Šaľa, Facebook

Lesopark v Šali – jeho minulosť a prítomnosť

09.05.2024

V blízkosti rieky Váh v meste Šaľa sa nachádza oblasť (tzv. medzihrádzový priestor), ktorá bola kedysi zanedbaná a viac ľudí odpudzovala ako priťahovala. V súčasnosti, práve táto oblasť dostáva nový rozmer, ktorý spočíva v tzv. revitalizácií lesoparku, ktorý má vytvoriť oázu pokoja a relaxu. V tomto príspevku si posvietime na vývoj lesoparku od [...]

Verejnoprávny developing dostupných nájomných bytov v Šali.

24.04.2024

Dostupné bývanie je jednou z najaktuálnejších tém nie len mladých ľudí v tomto období, ktoré je poznačené veľmi drahými a ťažko dostupných hypotekárnymi úvermi. Otázka týkajúca sa zaobstarania vlastného bývania, resp. zaobstarania „strechy nad hlavou“ je jednou z fundamentálnych otázok jednotlivca, najmä mladého človeka s cieľom osamostatniť sa od svojich [...]

vojna na Ukrajine, Charkov

ONLINE: Rusko opäť použilo Kinžaly, Kyjev žiada o povolenie zostreliť lietadlá s raketami ešte nad Ruskom

26.05.2024 07:30

Útokom ako na Charkov by sa dalo zabrániť, keby Ukrajina mohla útočiť zbraňami od spojencov na území Ruska. Povoľte nám to hneď, žiada Kuleba.

gastarbeitri, gastarbeiter

Pred 60 rokmi prišli do Rakúska prví gastarbeitri. Bola to chyba?

26.05.2024 06:00

V Rakúsku dnes žije asi 290-tisíc ľudí tureckého pôvodu. Ide o gastarbeitrov a ich rodiny. V krajine zostali, hoci pôvodne mali už po dvoch rokoch odísť. Prečo plány zlyhali?

uss harder

Unikátny objav. Našli slávnu americkú ponorku USS Harder, je takmer nepoškodená

25.05.2024 21:54

Na palube bolo 79 námorníkov vrátane veliteľa Samuela Deeleyho, ktorý bol známy aj pod prezývkou "vrah torpédoborcov".

Skalicky Tomáš

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 1960x
Priemerná čítanosť článkov: 653x

Autor blogu

Kategórie